X
تبليغات

تصویر ثابت

دوربين تشخيص تب
loading...
YourAds Here YourAds Here

دلبرِ قشقایی

بازدید : 8
پنجشنبه 28 اسفند 1399 زمان : 7:53

دوربين تشخيص تب

در يک سال گذشته و با همه گير شدن بيماري کوويد 19 در سرتاسر جهان اهميت دوربين هاي تب سنج نيز بيش از پيش مشخص شد. اين موضوع کاملا درست است که دقت دستگاههاي تب سنج که با بدن بيماران تماس دارند همچنان بيش از ديگر دستگاهها است اما مسري بودن بيماري هايي مانند کوويد 19 باعث شد که استفاده از فناوري هاي بدون تماس بيش از گذشته مورد اقبال عمومي قرار بگيرد.

با اين وجود خريدن يک دوربين حرارتي به تنهايي کار شما را راه نخواهد انداخت! ابتدا بايد بدانيد که انواع مختلفي از دوربين هاي حرارتي در بازار موجود است و همه آنها مناسب اندازه گيري تب نيستند. سازمان بهداشت جهاني دستورالعمل هايي را به عنوان بخشي از قانون ISO/TR 13154 و BS IEC 80601-2-59 ارائه کرده که بر اساس آن هر دستگاهي که تب انسان را اندازه گيري مي کند، بايد از اين قانون پيروي کند.

در يک سال گذشته شاهد خيل عظيم فناوري هايي بوديم که از دوربين هاي حرارتي براي غربالگري تب استفاده مي کنند. با اين حال، همه اين فناوري ها ايمن و دقيق نيستند؛ زيرا از قانون فوق الذکر ارائه شده توسط سازمان بهداشت جهاني پيروي نمي کنند و در آنها از پيچيدگي هاي ترموگرافي نيز خبري نيست.

بنابراين پيشنهاد مي شود در مورد راهکارهايي که ادعا مي شود در لحظه مي توانند چند نفر را غربالگري کنند يا ناحيه تمرکز گسترده اي دارند (بيش از 1 متر) و يا دماي چشم را اندازه گيري نمي کنند و مدعي هستند که دماي مطلق را بدون کاليبره کردن ارائه مي کنند با کمي شک نگاه شود. هايک ويژن

دستورالعمل هايي براي دوربين هاي تب سنج

حتي زماني که راهکار مناسبي را انتخاب کرده باشيد نيز دستورالعمل هايي وجود دارد که بايد از آنها پيروي کنيد.

اولين نکته اصلي آن هستند که فرد اسکن شونده نبايد عينک زده باشد؛ زيرا دوربين دماي گوشه داخلي چشم را اندازه گيري مي کند. بهتر است دماي بدن فرد از همان نقطه از چشم گرفته شود نه از سطح پوست وي؛ زيرا پوست، تشعشعات را به شکلي متفاوت جذب مي کند.

ثابت شده که دماي گوشه داخلي چشم، نزديک ترين دما را به دماي داخلي بدن دارد (در حالت عادي 37 درجه سلسيوس) و در مقايسه با پوست دقيق تر است. در واقع پوست اشعه کمتري را جذب و ساتع مي کند. فارغ از اين، فاصله بين دوربين و شخص بايد حداقل ممکن باشد.کاملا واضح است که اگر فرد خيلي دور باشد، دماي تشخيص داده شده دقيق نخواهد بود. نصب دوربين مدار بسته

موضوع مهم بعدي اين است که دوربين هاي حرارتي به خودي خود به اندازه کافي هوشمند نيستند که هم زمان دماي گوشه داخلي چشم افراد مختلف را اندازه گيري کنند. براي اتوماسيون دوربين هاي حرارتي بايد در نظر داشته باشيد که جنسيت ها، قوميت ها، محيط ها و خصوصيات مختلفي وجود دارد. اينجا است که هوش مصنوعي وارد عمل شده و تفاوت ها را تشخيص مي دهد.

کاربرد هوش مصنوعي در غربالگري دماي بدن افراد

دوربين هاي حرارتي تنها دماي نقطه اي که از آنان خواسته شده را مشخص مي کنند. بعضي از کمپاني ها يک راهکار هوش مصنوعي ارائه مي کنند که الگوريتم هاي يادگيري ماشين را به کار مي برند تا به طور اتوماتيک گوشه هاي داخلي چشم را شناسايي کرده و دماي آن نقطه را محاسبه کنند. با اين راهکار هوش مصنوعي مي تواند تعداد افراد زيادي را به شکل هم زمان شناسايي کرده و دماي بدن آنها را محاسبه کند. قيمت دوربين مداربسته

در يک فرآيند کلي هوش مصنوعي کار خود را با تشخيص صحيح صورت افراد حاضر در يک محيط آغاز کرده و سپس چشم ها و گوشه هاي داخلي چشم را تشخيص مي دهد. هوش مصنوعي همچنين به فرد اطلاع مي دهد که فاصله صحيحي با دوربين داشته باشد، اگر عينک زده عينک خود را بردارد و به اين ترتيب فرآيند دنبال کردن دستورالعمل ها را خودکار سازي مي کند. تي وي تي

مهم ترين نکته اين است که يک مشکل رايج با دستگاه هاي اندازه گيري دماي بدن بدون تماس آن است که شرايط محيطي روي تشخيص مؤثر است. براي مثال، فردي که وارد ساختماني مي شود، در حالي که بيرون هوا گرم و آفتابي بوده، ممکن است دماي بدن وي به محض ورود، بالا نشان داده شود. در چنين مواردي، اگر دماي بدن فرد بالا تشخيص داده شد، بايد فرد چند دقيقه صبر کند و دماي بدن وي مجدداً اندازه گيري شود. يک دوربين حرارتي مبتني بر هوش مصنوعي مي تواند دماي بدن فرد را با در نظر گرفتن شرايط، بالاتر از معمول تشخيص دهد؛ اما شخص نبايد بترسد و در عوض بايد پروتکل هاي مربوط به غربالگري را دنبال نمايد.

دوربين تب سنج هوشمند، بهترين گزينه در شرايط کرونا

اگرچه ترکيبي از هوش مصنوعي و دوربين هاي حرارتي، بهترين گزينه اي است که در حال حاضر در دسترس داريم، اما بسياري از مشتريان از آن استفاده نمي کنند و تنها به راهکار اندازه گيري دماي دستي بسنده مي کنند. علت اصلي اين کار، هزينه هوش مصنوعي است و تصور غلط مبني بر اين که نگهبانان نسبت به اتخاذ اين فناوري و تشخيص افرادي که دماي بدنشان بالا است، مهارت کافي ندارند. با اين حال، سيستم هاي تب سنج هوشمند، ارائه شده تا کمپاني ها از قابليت هاي آن استفاده کنند و اندازه گيري تب را با سيستم هاي حضور و غياب پرسنل ترکيب کرده، در بلند مدت از آن بهره مند شوند.

نکاتي درباره دوربين تشخيص تب

از آنجا که مشاغل، مدارس، بيمارستان ها و مراکز ورزشي با مشکلات بسيار به فعاليت هاي خود در دوران کرونا ادامه مي دهند، سيستم ها و دوربين تشخيص تب، نقشي حياتي در کمک به تشخيص دماي بدن افراد دارند. نظارت حرارتي، پايه اصلي حفاظت فيزيکي سنتي و حفاظت پيراموني در فضاهاي باز، در حال حاضر راه اندازي مي شود تا کارکنان، پيمانکاران و مراجعين، به عنوان بخشي از خط مقدم دفاعي براي تشخيص علائم COVID-19 را اسکن کند.

اين در حالي است که سؤالات بسياري در مورد حفاظت تصوري در دوران کرونا بوجود آمده است؛ سوالاتي مانند تفاوت هاي بين انواع مختلف سيستم و چگونگي نصب صحيح دوربين هاي تشخيص تب حرارتي. در اين مطلب، برخي از موضوعات مهم در اين زمينه را با هم بررسي مي کنيم.

راهکارهاي تشخيص تب حرارتي که مي توانند دماي بالاي بدن افراد را شناسايي کنند

به طور کلي، سه نوع غربالگري ترموگرافيک وجود دارد. دستگاه هاي دستي وجود دارد که معمولاً کم هزينه تر، قابل جايجايي و با کاربري آسان هستند. اما اندازه گيري دماي بدن فرد با اين دستگاه نيازمند فاصله کمتر از يک متر است. بنابراين در شرايط کنوني، کاربر بايد پوشش و تجهيزات محافظت در برابر کرونا را بر تن کند.

نوع دوم راهکارهاي تشخيص تب، دوربين حرارتي و کيوسک به شمار مي رود. مزيت اين سيستم نسبت به دستگاه دستي آن است که به صورت انفرادي روي افراد صورت مي گيرد. فرد به تنهايي وارد کيوسک مي شود. بسياري از اين راهکارهاي کيوسک، برخي قابليت هاي يکپارچه سازي را دارند، همچون امکان مجهز شدن به راهبند يا اکسس کنترل فيزيکي، اما امکان استفاده از سيستم هاي مديريت ويدئو يا VMS را ندارند. از معايب اين سيستم مي توان به دقت پايين تر آن نسبت به يک راهکار ترموگرافيک اشاره کرد؛ زيرا قابليت نصب دستگاه کاليبراسيون دماي بلک بادي بر روي آن نيست. دوربين حرارتي

در نهايت دوربين هاي نظارتي تشخيص تب حرارتي همراه با دستگاه کاليبراسيون دماي بلک بادي، سومين گروه اين تجهيزات تب سنج به شمار مي روند. اين نوع سيستم هاي نظارت تصويري شامل يک دوربين دو سنسوره هستند، يک سنسور بصري و يک سنسور حرارتي، همراه با يک دستگاه بلک بادي مجزا. بالاترين دقت عملکرد در تشخيص دماي بدن، مربوط به اين نوع دوربين ها است، چرا که بلک بادي، قابليت کاليبراسيون مداومي دارد. همچنين با انواع پلتفرم هاي VMS و دستگاه هاي کنترل دسترسي مي تواند يکپارچه سازي شود.

مهمترين فاکتورها براي نصب يک دوربين تشخيص تب حرارتي

قاعدتا محل نصب دوربين براي عملکرد صحيح، بسيار مهم است، اما همزمان بايد تاکيد کرد که محل قرار گيري دستگاه بلک بادي که کاليبراسيون صحيح را تأييد مي کند نيز اهميت دارد. اگر مشتري بخواهد مقررات مربوط به توصيه هاي دستگاه پزشکي FDA را براي مکان دوربين رعايت کند، ارتفاع دوربين و بلک بادي و نيز فاصله بين اين دستگاه ها بايد با دستورالعمل هاي نصب محصول مطابقت داشته باشد. همچنين تکنسين هاي نصب دوربين بايد زواياي تشخيص دوربين را به حداقل برسانند تا دقت ديد دوربين را افزايش دهند.همچنين دوربين ها بايد به موازات زاويه چهره افراد نصب شوند. بهترين دوربين‌ مدار بسته

نحوه نظارت بر دوربين تشخيص تب

براي نظارت و مانيتورينگ سيستم، چندين گزينه وجود دارد؛ اين موضوع به اين بستگي دارد که دوربين ها به صورت مستقل نصب مي شوند يا يکپارچه سازي انجام شده است و با سيستم هاي ديگري همچون تشخيص نفوذ، اکسس کنترل يا سيستم هاي ويدئويي ترکيب شده اند. براي سيستم هاي مستقل، قابليت دريافت هشدارهاي سيستم معمولاً توسط رابط کاربري دوربين انجام مي شود و دوربين ها داراي نمايشگر LED، هشدارهاي صوتي و خروجي رله فيزيکي دارند. يادتان باشد که براي حفاظت سايبري سيستم، تغيير پسوردهاي پيش فرض و ايجاد روش هاي احراز هويت نيز لازم است.

حفظ و نگهداري سيستم دوربين تشخيص تب حرارتي

اولاً بايد مطمئن شويم که سيستم کاليبره شده است. اين کار را مي توان بعد از تثبيت واحد حداقل به مدت 30 ثانيه انجام داد تا بلک بادي، دماي مرجع را ايجاد کند. کاليبراسيون قبل از اين مدت زمان مي تواند دقت عملکرد دوربين را کاهش دهد. همچنين مي توانيد هر 12 ماه کاليبراسيون بلک بادي را بررسي کرده و دستورالعمل هاي FDA و IEC را دنبال نماييد. دوربين‌ مداربسته تحت شبکه

پيشنهادات براي يکپارچه سازي سيستم دوربين تشخيص تب

پيش از اينکه يک دوربين تب سنج خريداري کنيد، بررسي هاي لازم را انجام دهيد تا مطمئن شويد که توليدکننده، دوربين را همراه با تأييديه کاليبراسيون به شما ارائه مي دهد. همچنين با «سياست اجراي سيستم هاي ترموگرافيک از راه دور در شرايط اضطرار سلامت عمومي حين پاندمي کرونا (COVID-19)» آشنا شويد. اين مدرک، محصولات حرارتي و تشخيص تب را در دسته دستگاه هاي پزشکي رده اول (کلاس يک) قرار مي دهد؛ در نتيجه کنترل اجراي مقررات نيز مطابق با اين رده خواهد بود. بر اساس اين مقررات و دسته بندي، کاربران بايد مشخصاً بدانند که براي دستيابي به دقت لازم و تشخيص صحيح دماي بدن، رعايت چه نکاتي لازم است.

اگرچه سيستم هاي دوربين تشخيص تب بسيار پيچيده تر از دوربين هاي نظارت تصويري سنتي هستند، اما زماني که به درستي نصب، راه اندازي و نگهداري شوند، بسيار ارزشمندتر و مفيدتر خواهند بود.

 1. https://mahsaweb.mizbanblog.net/Post/14/Can-video-analytics-really-be-smart.html
 2. https://mahsaweb.mizbanblog.net/Post/12/Hybrid-cloud-application-in-video-management-software.html
 3. https://hamedweb.mizbanblog.net/Post/10/Safety-in-smart-cities.html
 4. https://hamedweb.mizbanblog.net/Post/16/Security-systems-in-the-retail-industry.html
 5. https://hamedweb.mizbanblog.net/Post/14/Can-video-analytics-really-be-smart.html
 6. https://hamedweb.mizbanblog.net/Post/12/Hybrid-cloud-application-in-video-management-software.html
 7. https://samyarweb.mizbanblog.net/Post/10/Safety-in-smart-cities.html
 8. https://samyarweb.mizbanblog.net/Post/16/Security-systems-in-the-retail-industry.html
 9. https://samyarweb.mizbanblog.net/Post/14/Can-video-analytics-really-be-smart.html
 10. https://samyarweb.mizbanblog.net/Post/12/Hybrid-cloud-application-in-video-management-software.html
 11. https://webinja.mizbanblog.net/Post/10/Safety-in-smart-cities.html
 12. https://webinja.mizbanblog.net/Post/16/Security-systems-in-the-retail-industry.html
 13. https://webinja.mizbanblog.net/Post/14/Can-video-analytics-really-be-smart.html
 14. https://webinja.mizbanblog.net/Post/12/Hybrid-cloud-application-in-video-management-software.html
 15. https://tejarat-online.sadrablog.com/Post/2/Security-systems-in-the-retail-industry.html
 16. https://tejarat-online.sadrablog.com/Post/8/Safety-in-smart-cities.html
 17. https://tejarat-online.sadrablog.com/Post/6/Hybrid-cloud-application-in-video-management-software.html
 18. https://tejarat-online.sadrablog.com/Post/4/Can-video-analytics-really-be-smart.html
 19. https://mahsaweb.sadrablog.com/Post/2/Security-systems-in-the-retail-industry.html
 20. https://mahsaweb.sadrablog.com/Post/8/Safety-in-smart-cities.html

نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 1

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  captcha


  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 96
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 89
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 6
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 90
 • بازدید ماه : 188
 • بازدید سال : 913
 • بازدید کلی : 1224
 • کدهای اختصاصی
  \r\n